Leszczynki

Serwis poświęcony dzielnicy Gdynia Leszczynki

Leszczynki to dzielnica Gdyni leżąca w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Graniczy z Chylonią, terenami portowymi i Grabówkiem.

Jest bardzo dobrze skomunikowana z innymi rejonami miasta, w tym także ze Śródmieściem. Przez środek dzielnicy przebiega główna arteria Trójmiasta, która na tym odcinku nosi nazwę ul. Morskiej. Kursują po niej liczne linie autobusowe oraz trolejbusowe. Ulica Morska na terenie Leszczynek krzyżuje się również z bardzo ważną drogą - Trasą Kwiatkowskiego, która umożliwia łatwy dojazd do dzielnic północnych, a także poprzez niedawno otwarty odcinek, do trójmiejskiej obwodnicy. Na terenie Leszczynek znajduje się także przystanek SKM, który - wbrew pozorom - nosi nazwę Gdynia Grabówek.

Na południe od ul. Morskiej dominuje zabudowa jednorodzinna, często położona kaskadowo na stromych zboczach morenowych. Na północ - bloki i tereny przemysłowe. Jedną z największych tutejszych firm są Zakłady Radiowe Radmor.

Tuż przy przystanku SKM ma swoją siedzibę straż miejska oraz Zarząd Komunikacji Miejskiej. W dzielnicy znajduje się szkoła podstawowa oraz Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych – mieści się w nim Lokalna Akademia Informatyczna.

O odrębnej historii Leszczynek niewiele można powiedzieć, ponieważ jest ona ściśle związana z sąsiednimi dzielnicami. Dawniej Leszczyno, Demptowo, Marszewo, Bernarda, Niemotowo i Dębowa Góra były osadami – przysiółkami wsi Chylonia. Określane były wspólną nazwą Chylońskie Pustki (pustczci to po kaszubsku przysiółek czyli domy za wsią). Pierwsze wzmianki o Chylońskich Pustkach pochodzą z XVII w., a o Leszczynkach z XVIII w., z tym, że wtedy Leszczynki nosiły nazwę Leszczyno. Dzisiejsza dzielnica to Leszczyno i Bernarda. Przed II wojną światową oraz po jej zakończeniu na wzgórzach, z których roztacza się widok na panoramę Gdyni rozsiadły się osiedla o oryginalnych nazwach "Drewniana Warszawa" oraz "Pekin". Pamiętają one czasy budowy gdyńskiego portu, kiedy to przybywali tu robotnicy z całej Polski i osiedlali się w naprędce stawianych domach. Te "prowizorki" przetrwały do dzisiaj.

Leszczynki zostały przyłączone do Gdyni w 1926 r., jednak na budowę własnego kościoła musiały czekać jeszcze ponad 30 lat. Jego budowa rozpoczęła się w 1959 roku, jednak dopiero w 1975 roku udało się oddać cały obiekt do użytku. W 1979 roku zakończono budowę 47-metrowej wieży kościelnej. Dzwony o wadze 1000, 600 i 300 kg zostały zawieszone na wieży w 1980 r. W 1995 r. konsekracji kościoła dokonał ks. arcybiskup Tadeusz Gocłowski - w bryle marmurowego ołtarza zamurowano relikwie św. Piusa X. Ciekawostką są jedyne w swoim rodzaju ławki i klęczniki znajdujące się w kaplicy św. Anny (na terenie kościoła). W zależności od potrzeb wierni mogą siedzieć twarzą do ołtarza głównego lub, jeśli msza święta sprawowana jest w kaplicy, w kierunku ołtarza w kaplicy.

boj

Opinie

 

Rada Dzielnicy Leszczynki

81-225 Gdynia, Morska 186

tel. 58 663-73-47